Rustykalna aranżacja kuchni nawiązuje do tego, jak wyglądały dawniej wnętrza wiejskich domów. Ma być ciepła i przytulna, przywodzić na myśl wakacje spędzane u babci, gdzieś z dala od dużego miasta. Jak osiągnąć taki efekt? Prostotą, klasycznymi formami oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Nie tylko drewna, ale także kamienia, płótna, ceramiki. Przy czym, nie należy przesadzać z kwiatowymi i ludowymi ozdobami – styl rustykalny powinien również cechować się pewną praktyczną surowością.
Z całą pewnością nie ma w rustykalnej kuchni miejsca na nowoczesne elementy ze stali i szkła. Nie pasuje do niej też wyspa ani półwysep, lepszy będzie masywny stół, oczywiście drewniany. Meble kuchenne mogą być białe, choć niekoniecznie gładkie i lśniące, ale sprawdzą się również inne kolory, z zielonym czy niebieskim włącznie. A gdybyśmy mieli jeszcze do tego belki pod sufitem i kaflowy piec… Choć akurat z tym w nowym domu może być trudno. W mieszkaniu tym bardziej. Ale kuchnię w bloku również można zaaranżować w rustykalnym stylu. Jeśli jednak łączy się ona na przykład z salonem, to i on powinien zostać urządzony podobnie.
Na podłogę rustykalnej kuchni najlepiej nadawałoby się drewno, ewentualnie kamień, jednak na pewno znajdziemy też płytki, które dopasują się do wnętrza w wiejskim klimacie. Kafelki trafić mogą również na fragment ścian pomiędzy blatami a górnymi szafkami. Alternatywą może być imitacja gołej cegły. A skoro jesteśmy przy imitacjach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pod sufitem zamontowali te brakujące belki, które w tym przypadku pełnić będą wyłącznie funkcje ozdobne.
Czy styl rustykalny jest dla każdego? Raczej nie. Niektórzy znacznie lepiej odnajdują się w nowoczesnych, lśniących kuchniach ze stalą i szkłem, bardziej przy tym ceniąc wrażenie czystości niż przytulności. Ale dla osób, u których myśl o wnętrzach wiejskich chat wywołuje uśmiech, ceniących naturę i nieformalną atmosferę, rustykalna kuchnia będzie opcją idealną.